Milica Matijević i Natalija Đurović: Šetam i pričam –  lekcija o zavičaju

Milica Matijević                                                                               338.48-6:7/8(497.11)
Biblioteka „Dimitrije Tucović”, Lazarevac
milica.biblioteka@gmail.com                                                              Stručni članak
Natalija Đurović
Dečja kulturna geografija, Lazarevac
natalija.lekic@gmail.com

Šetam i pričam –  lekcija o zavičaju

Sažetak: Kulturni sadržaji pozicioniraju se vrlo visoko na lestvici motiva i popularnih oblika aktivnosti na turističkim putovanjima. Sektori kulture i turizma sve više počinju da sarađuju kroz razvoj kulturnog turizma. Trend u razvoju baštinskog turizma je osmišljavanje i prezentacija tematskih turističkih ruta. Na taj način povezuju se srodni baštinski subjekti i njihove destinacije, što doprinosi interkulturalnosti, popularizaciji i umreženoj zaštiti baštine. Značajna je uloga biblioteka u kulturnom turizmu. Biblioteka ima brižljivo osmišljene programe kojima se predstavlja turistima, ali i lokalnom stanovništvu, prezentujući lokalnu kulturnu baštinu, čime omogućava posetiocima aktivno učestvovanje u kulturnim zbivanjima i daje mogućnost za kreativno samoizražavanje. U ovom radu biće predstavljeni programi kulturnih ruta koje je osmislilo udruženje „Dečja kulturna geografija”, u saradnji sa institucijama kulture u nekoliko gradova regiona. Najreprezentativniji projekat je „Šetam i pričam: tragovima Kolubarske bitke”, koji je realizovan u saradnji sa Bibliotekom „Dimitrije Tucović” u Lazarevcu.
Ključne reči: kulturni turizam, kulturne turističke rute, biblioteke, obrazovni turizam, razvoj publike, Dečja kulturna geografija, Šetam i pričam.