Politika časopisa „Korak biblioteke: časopis za kulturu i bibliotečko-informacionu delatnost”
Narodna biblioteka Užice je, u godini značajnog jubileja (1856–2016) – 160 godina od osnivanja Čitališta u Užicu, na predlog Stručnog veća i Podružnice Bibliotekarskog društva Srbije za Zlatiborski okrug, pokrenula elektronski časopis „Korak biblioteke: časopis za kulturu i bibliotečko-informacionu delatnost”.
Časopis objavljuje originalne radove iz bibliotečko-informacione teorije i prakse, kao i iz kulturne istorije. Posebnu pažnju posvećuje istraživanju kulturne istorije Zlatiborskog okruga i razvoju bibliotečko-informacione delatnosti. Bavi se savremenim tokovima u bibliotečko-informacionoj struci, usmerava pažnju bibliotečke zajednice na značajnije učešće biblioteka u društvu znanja i razvoju lokalne zajednice. Takav angažman bibliotekama omogućuje veću povezanost sa zajednicom i bolju prilagođenost usluga savremenim korisnicima. Posebnu pažnju posvećuje podsticanju mladih stvaralaca i stručnih radnika da daju pun doprinos razvoju struke i adekvatnoj prezentaciji svojih postignuća kroz objavljivanje priloga u časopisu.
O izboru članaka, koji će biti objavljeni, odlučuje Redakcija a konačani izbor donosi glavni i odgovrni urednik. Redakcija nastoji da obezbedi kvalitetnu recenziju stručnih i naučnih radova, isključuje mišljenje recenzenta ako proceni da je došlo do sukoba interesa, pa u tom slučaju rad prosleđuje drugom recenzentu. Redakcija se obavezuje da će vršiti stručnu evaluaciju radova i tom prilikom postupa nepristrasno pri odabiru radova. Ime autora ostaje nepoznato recenzentu, kao i autoru ime recenzenta, tokom procesa recenzije sve do momenta objavljivanja rada (kako bi se uticaj subjektivnosti i pristrasnosti sveo na najmanju meru).
Informacije dobijene u rukopisnom materijalu moraju se čuvati kao poverljive i ne smeju se koristiti u autorskim radovima recenzenata i članova redakcije bez dozvole autora, i to izričito u pisanoj formi, niti se na osnovu njih sme sticati bilo kakva korist. Prispeli radovi se ne vraćaju a Redakcija je dužna najkasnije do kraja septembra tekuće godine da odgovori autoru da li je rad prihvaćen.Redakcija podržava autore da slobodno izražavaju svoje ideje i stavove, protiv je bilo kog oblika cenzure i nije odgovorna za iznete ideje i stavove za koje isključivu odgovornost imaju autori. Recenzenti dostavljaju u pisanom obliku svoje mišljenje o radu (recenziju) Redakciji, najkasnije 15 dana od prijema rada.
Obaveze autora
Autori su dužni da se drže Uputstva za pisanje radova, koje je sastavila Redakcija i da predaju samo originalne (neobjavljene), stručne, naučne, pregledne radove, prevode i prikaze. Rad i prevod rada ne sme imati elemente povrede prava autorske svojine. Ako autorsko delo podleže zaštiti, po Zakonu o autorskom i srodnim pravima Republike Srbije i drugim pravnim aktima u toj oblasti, preporuka Redakcije je da prevodilac obezbedi pisanu izjavu o saglasnosti izdavača ili autora kako bi se prevod objavio. Autori su dužni u radu navesti, prema uputstvu, reference i literaturu, kako bi čitaoci mogli proveriti korišćene izvore.
Zabranjeno je pripisati autorstvo osobama koje nisu doprinele nastanku rada kao i prikrivanje autorstva osoba, koje su u značajnoj meri učestvovale u zajedničkom istraživanju ili nastanku rada. Kao prvi autor u koautorskim radovima navodi se autor koji je najviše doprineo nastanku rada.
Ukoliko je tema rada bila izlagana na konferenciji, seminaru, okruglom stolu ili je na neki drugi način bila dostupna javnosti taj podatak treba navesti u fusnoti nakon prve rečenice u radu.
Uz rad je neophodno dostaviti popunjenu pa skeniranu Izjavu autora. Formular izjave dostupan je na: https://korakbiblioteke.biblioteka-uzice.rs/izjava-autora/
Autori objavljenih radova u časopisu Korak biblioteke, ukoliko žele ili imaju potrebu, mogu ih deponovati na sajtu ustanove u kojoj rade, ličnoj internet stranici ili na drugi način učiniti dostupnim javnosti, uz obavezno navođenje bibliografskih podataka o radu i časopisu, sa tačno upisanim linkom do članka na internet stranici časopisa. O svemu ovom dužni su obavestiti Redakciju.
Poštovanje principa dobre naučne prakse pri objavljivanju radova u časopisu Korak biblioteke
Autori koji žele da objavljuju radove u časopisu Korak biblioteke dužni su da se drže visokih etičkih principa u skladu sa dobrom naučnom praksom.[1] Redakcija časopisa, po saznanju da se neki od autora ogrešio o pomenute principe, dužna je da preduzme neophodne mere u sprečavanju nepoštenja u publikovanju stručnih i naučnih radova, što uključuje i povlačenje već objavljenog rada i obaveštavanje šire stručne i naučne zajednice o ogrešenju autora o pomenute principe.
Kršenje pravila dobre naučne prakse obuhvata: nepoštene postupke u procesu istraživačkog rada i publikovanje krivotvorenih rezultata, kao što je lažno predstavljanje naučnih rezultata, stvaranje naučnih zabluda kroz falsifikovanje podataka, odbacivanje neželjenih rezultata ili metoda evaluacije, prikrivanje i manipulisanje rezultatima, povrede autorskog i srodnih prava, što se najčešće čini kroz plagijat.
Šta sve obuhvata plagijat
Prema Pravnom leksikonu[2] plagijat predstavlja: „prisvajanje autorstva na tuđem delu”. Plagijatorom se smatra ,,lice koje neovlašćeno objavi, prikaže ili izvede tuđe delo pod svojim imenom”, čime čini povredu prava autorske svojine.
Naučna i univerzitetska zajednica u Srbiji bavi se ovim pitanjem i u svrhu smanjenja plagijata i njegovog otkrivanja donela je više uputstava dobre naučne prakse kroz usvajanje „Etičkog kodeksa naučno-istraživačkog rada”, što se može pogledati na zvaničnim sajtovima naših fakulteta. Nacionalni savet za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije usvojio je „Kodeks ponašanja u naučnoistraživačkom radu”.[3]
Najčešći vidovi plagijata su:
– doslovno preuzimanje teksta drugog autora, u delovima ili u celini, bez navođenja imena autora i podataka o izvoru iz kog je tekst preuzet;
– prepričavanje i sažimanje teksta drugog autora bez navođenja imena autora izvora u kom je objavljen tekst i objašnjenja ili obrazloženja o korišćenju teksta;
– u kršenje pravila dobre naučne prakse spada i samoplagijarizam[4] kada autor publikuje već ranije objavljen rad bez jasne naznake o podacima kada i gde je rad publikovan, već se predstavlja kao originalan „novi” rad. Nepoštenim ponašanjem smatra se i publikovanje više sličnih radova na jednu temu u kojima se jasno uočava korišćenje istog teksta u cilju uvećanja sopstvene bibliografije.[5]
U zakonima Republike Srbije vezanim za zaštiu autorskog i srodnih prava ne koristi se reč plagijat, plagiranje ili plagijarizam već se Zakonom definiše autorsko i srodna prava, moralna i materijalna prava, koja iz njih proističu i njihova zaštita, što u suštini predstavlja zabranu svih oblika plagiranja.[6]
Narodna biblioteka Užice pokretanjem stručnog časopisa nastoji da doprinese unapređenju savremene bibliotečke teorije i prakse, kao i zaštiti i afirmaciji kulturnog nasleđa. Podstiče stručnjake u bibliotekarstvu i drugim oblastima kulture da se bave naučno istraživačkim radom u oblastima bibliotekarstva, informacione i medijske pismenosti, organizacije znanja, bibliografije, kulturne istorije i zaštite kulturne baštine.
Za stručne i naučne radove izdavač obezbeđuje izradu CIP-a kod Narodne biblioteke Srbije.
Fusnote:
[1] Nacionalni savet za nauku i tehnološki razvoj doneo je Kodeks ponašanja u naučnoistraživačkom radu kao i naši univerzitetei i naučni instituti su doneli svoja dokumenta više o ovim dokumentima pogledajte na :
http://www.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2018/02/Rada-SKEN-novo.pdf (preuzeto 22.3.2021)
http://www.arh.bg.ac.rs/wp-content/uploads/dokumenti/Pravilnici/Kodeks-profesionalne-etike_2016.pdf (preuzeto 22.3.2021).
https://kobson.nb.rs/mozda_vam_zatreba/plagijarizam.794.html (preuzeto 22.3.2021).
[2]Pravni leksikon (Beograd: Savremena administracija, 1964), 625.
[3]Isto kao pod 1.
[4]LjiljanaVučković-Dekić, Plagijarizam –najčešćanaučnaprevara. Halo: naučničasopisurgentnemedicine, god. 22, br 3(2016), 371–372, dostupno http://www.beograd94.rs/images/casopis/2016/Halo194_br_3_2016.pdf (preuzeto 22.3.2021).
[5] Isto.
[6] Republika Srbija, Zakon o autorskom i srodnim pravima. Službeni glasnik RS, br. 104 (2009), br. 99 (2011), br. 29 (2016) – US i br. 66 (2019).
Dostupno: https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_autorskom_i_srodnim_pravima.html (preuzeto 24.3.2021).