Jelena Kalajdžija: Kvalitetnim čitanjem do eko-svijesti

Jelena Kalajdžija                                                              027.625:502.12(497.6 RS)

JU Narodna biblioteka                                                  028.4-053.5:502.12(497.6 RS)
„Filip Višnjić”, Bijeljina                                         Stručni članak
jela.knjiga@gmail.com

Kvalitetnim čitanjem do eko-svijesti

Sažetak: Javna ustanova Narodna biblioteka „Filip Višnjić” u Bijeljini u cilju popularizacije dječje književnosti, te generalno građe fonda Dječjeg odjeljenja, mapirala je žarišnu tačku u lokalnoj zajednici, preko koje bi došla do najmlađih čitalaca. U saradnji sa Centrom za strateško razvojne projekte realizovane su radionice „Mali baštovni – Growing Together”, kroz koje je promovisan knjižni fond biblioteke. Projekat okuplja djecu uzrasta od jedne do dvanaest godina, koja se bave gajenjem sopstvene bašte na organski način. Stavljajući knjigu u djeci poznato i komforno okruženje, stvara se pozitivan stav prema čitanju. Moto radionica na kojima su bili i bibliotekari na terenu jeste: „Da nam raste mašta, kao naša zdrava bašta!” Tako su aludirali na širok pojam kulture zdravog življenja, podižući svijest o važnosti i vrijednosti zdravog duhovnog razvoja, utirući put ka korisniku visokokvalitetnih zahtjeva.
Ključne riječi: bašta, biljke, knjige, bibliotekari, čitanje, čitalačke navike, multidisciplinarna saradnja.