Irini Kritikou: Biblioteke i bibliotekari u „doba pametnih telefona”

Irini Kritikou1                                                                                             021.4:004.78
Javna biblioteka u Getingenu, Nemačka                                                   004.382.745

Biblioteke i bibliotekari u  „doba pametnih telefona”2

Sažetak: U vremenu pametnih telefona i novih tehnologija stvaraju se nove mogućnosti ne samo za čovečanstvo već i za biblioteke. Načini na koje se zabavljamo i obrazujemo drastično su se promenili. Ljudi koji ne vole da čitaju knjige ili nisu u mogućnosti da koriste usluge biblioteke konačno imaju priliku da, uz pomoć alternativnih medija i usluga, na zabavan način prošire svoje vidike. Sa razvojem novih tehnologija javljaju se i novi termini, kao na primer e-tutorijali, gejming, obrazovno-zabavni sadržaji i e-knjige. Ideja tihe biblioteke, ispunjene samo knjigama, trebalo bi da postane slika prošlosti. Biblioteke danas nude različite usluge za sve vrste korisnika i postaju mesta gde se, pored čitanja i naručivanja knjiga, može popiti kafa, prelistati časopis, koristiti DVD i CD, igrati društvena igra Nintendo ili igre na internetu. Ko su potencijalni korisnici, šta bi ih zabavilo i zainteresovalo, kako saradnja sa institucijama u regionu može pomoći u privlačenju budućih korisnika, kako biblioteka može da usvoji i iskoristi nove tehnologije kako bi bila dostupnija korisnicima i, na kraju, koje dodatne veštine savremeni bibliotekar treba da ima, važna su pitanja koja bi trebalo razmotriti kako bi se povećao broj korisnika svake biblioteke.

Ključne reči: pametni telefoni, elektronski mediji, nove usluge, nove veštine, društveni mediji.

(prevela Bojana Bjelica)