Ирини Критикоу: Библиотеке и библиотекари у „доба паметних телефона”

Ирини Критикоу1                                                                                             021.4:004.78
Јавна библиотека у Гетингену, Немачка                                                   004.382.745

Библиотеке и библиотекари у  „доба паметних телефона”2

Сажетак: У времену паметних телефона и нових технологија стварају се нове могућности не само за човечанство већ и за библиотеке. Начини на које се забављамо и образујемо драстично су се променили. Људи који не воле да читају књиге или нису у могућности да користе услуге библиотеке коначно имају прилику да, уз помоћ алтернативних медија и услуга, на забаван начин прошире своје видике. Са развојем нових технологија јављају се и нови термини, као на пример e-туторијали, гејминг, образовно-забавни садржаји и е-књиге. Идеја тихе библиотеке, испуњене само књигама, требало би да постане слика прошлости. Библиотеке данас нуде различите услуге за све врсте корисника и постају места где се, поред читања и наручивања књига, може попити кафа, прелистати часопис, користити DVD и CD, играти друштвена игра Нинтендо или игре на интернету. Ко су потенцијални корисници, шта би их забавило и заинтересовало, како сарадња са институцијама у региону може помоћи у привлачењу будућих корисника, како библиотека може да усвоји и искористи нове технологије како би била доступнија корисницима и, на крају, које додатне вештине савремени библиотекар треба да има, важна су питања која би требало размотрити како би се повећао број корисника сваке библиотеке.

Кључне речи: паметни телефони, електронски медији, нове услуге, нове вештине, друштвени медији.

(превела Бојана Бјелица)