Bojana Marinčić, Nela Tomić Bogdanović: DESET GODINA NBU NA FEJSBUKU

Bojana Marinčić                                                                            027.022:004.738.12
Narodna biblioteka Užice                                               FACEBOOK(497.11)”2010/…”
bojana.marincic@biblioteka-uzice.rs

Nela Tomić Bogdanović
Narodna biblioteka Užice
nela.tomic@biblioteka-uzice.rs

DESET GODINA NARODNE BIBLIOTEKE UŽICE NA FEJSBUKU

Sažetak: Pojava društvenih mreža donela je ustanovama kulture mogućnost da se predstave na jedan nov i moderan način, koji pre svega podrazumeva jednostavnu i brzu komunikaciju sa korisnicima u virtuelnom svetu. Ovaj rad je svojevrsni osvrt na period od deset godina, koliko je Narodna biblioteka Užice prisutna na Fejsbuku. Opisano je na koje načine su, putem ove društvene mreže, promovisani programi, usluge i novine u radu Biblioteke. Napravljena je kategorizacija vesti koje se objavljuju na stranici, u skladu sa vrstom sadržaja koji se promoviše. Jedan deo rada sadrži statističke podatke o broju ljudi koji prate stranicu, njihovu polnu i starosnu strukturu, te poređenje virtuelnih poseta stranici sa fizičkim posetama Biblioteci. Poseban deo posvećen je sadržajima koji su objavljivani u doba pandemije izazvane korona virusom. Pandemija i mere koje su je pratile preokrenule su sve ono što biblioteke jesu i što su do tog trenutka predstavljale. Korisnici su ostali uskraćeni za pozajmljivanje knjiiga, a bibliotekari su se suočili sa novim izazovom – šta ponuditi čitaocima ako im ne možemo izdavati štampanu građu.
     Ključne reči: društvene mreže, Narodna biblioteka Užice, Fejsbuk, virtuelna publika, korisnici, kultura, korona virus.