Tatjana Bogojević i Daniela Kermeci: UZ BIBLIOTEKU DO STRUČNOG I NAUČNOG RUKOPISA

Tatjana Bogojević                                                                                              UDK 001.811
Biblioteka Matice srpske                                                                            Pregledni rad
tatjanabogojevic71@gmail.com

Daniela Kermeci
Biblioteka Matice srpske
daniela@bms.ns.ac.rs

UZ BIBLIOTEKU DO STRUČNOG I NAUČNOG RUKOPISA

Sažetak: U radu je reč o teškoćama i izazovima prilikom pisanja stručnog ili naučnog rada, načinima za njihovo prevazilaženje, kao i osnovnim tehnikama akadamskog pisanja i mogućnostima koje biblioteke nude prilikom pisanja bilo koje publikacije (pretraživanje, osmišljavanje teme, bibliografski alati). Ideja za rad javila se nakon akreditovanog seminara pod nazivom „Od biblioteke do naučnog rukopisa”, namenjenog bibliotekarima i svima koji počinju da pišu, ili se već bave istraživačkim radom. Na osnovu ideja, dobijenih tokom seminara i nakon njega, odlučile smo da, u skraćenom obliku, skrenemo pažnju na to da za pisanje stručnog rada nije potreban talenat, već izučavanje tehnika akademskog pisanja, iskustvo i mnogo truda, kako bi od razbacanih pasusa i „nabacanih” rečenica rad dobio odgovarajuću formu – lako čitljiv tekst, bogat informacijama. Za svaki rad (stručni ili naučni), potrebna je ozbiljna priprema, dobar plan, preciznost i smisao za organizaciju.
Ključne reči: akademsko pisanje, bibliotekari, pretraživanje informacija, stručni i naučni radovi, bibliografski alati.