Milica Tarabić: ANTIČKE BIBLIOTEKE OD I DO V VEKA NOVE ERE

Milica Tarabić                                                                                        UDK 02″652″(37/38)
Narodna biblioteka Užice                                                                                       Stručni rad
rosic.milica@gmail.com

ANTIČKE BIBLIOTEKE OD I DO V VEKA NOVE ERE

Sažetak: U antičko doba biblioteke su uglavnom osnivali vladari – kraljevi i carevi; posedovali su ih književnici i filozofi. Bile su obeležje većih gradova, a najpoznatija i najveća bila je biblioteka u Aleksandriji. O njoj se – s pravom – najviše govorilo, pa je u uvodu ukratko opisana, zajedno sa još dve najznačajnije antičke biblioteke osnovane pre Hrista. U radu su detaljnije predstavljene biblioteke sagrađene u novoj eri – od I do V veka – Celzijusova, biblioteke Trajanovog foruma, Vila papirusa, Teološka biblioteka Pomorske Cezareje i Carigradska biblioteka. Uglavnom su to podaci o vremenu i mestu izgradnje, izgledu i veličini biblioteka, kao i njihov kraj – način na koji su završile svoje postojanje.
     Ključne reči: antičko doba, biblioteka, Celzijusova biblioteka, Trajanov forum, Vila papirusa, Teološka biblioteka Pomorske Cezareje, Carigradska biblioteka.