Sanja Bundalo: BIBLIOTEKA U SELU – SELO U BIBLIOTECI: KREATORI SOPSTVENE KULTURNE STVARNOSTI TOKOM PANDEMIJE VIRUSA COVID-19

Sanja Bundalo                                                                                                        027.6(497.11)
Javna biblioteka „Bora Stanković” Vranje
bundalosanja1@gmail.com                                                                                       Stručni rad

Sažetak: Cilj ovoga rada jeste da se ukaže na značaj kulturne revitalizacije seoskih područja i razvoj biblioteka. Polazna tačka jeste da seoske biblioteke znatno učestvuju u mnogim socio-ekonomskim, demografskim, ekološkim, inovativnim i tehnološkim izazovima. Održavanje radionica u biblioteci u selu Rataju, ogranku Javne biblioteke „Bora Stanković” iz Vranja, tokom krize COVID-19 imalo je pozitivne efekte na korisnike koji su dobili priliku da provedu kvalitetno vreme. Postignuti rezultati provereni su anketom kod učesnika projekta. Anketa je pokazala da su efekti projekta za članstvo značajni jer je biblioteka u vrlo teškim uslovima ispunila svoju društveno važnu funkciju i ostala mesto komunikacije. Pored toga, uticala je na rast kulturnog nivoa lokalnog stanovništva, doprinela razvoju intelektualnog potencijala svog članstva, organizovala aktivnosti na promociji čitanja i knjige i svojim zalaganjem privukla lokalnu kreativnu inteligenciju.
Ključne reči: seoske biblioteke, Javna biblioteka „Bora Stanković”, Vranje, COVID-19, korisnici, čitanje, knjige.