Hana Klemola: JAVNE BIBLIOTEKE, KNJIŽEVNOUMETNIČKE AKTIVNOSTI I SOCIJALNA UKLJUČENOST

Hana Klemola                                                                              027.022(48)

JAVNE BIBLIOTEKE, KNJIŽEVNOUMETNIČKE AKTIVNOSTI I SOCIJALNA UKLJUČENOST

Sažetak: Ovaj rad bavi se književnoumetničkim aktivnostima u javnim bibliotekama. Cilj je da se podstakne rasprava o tome kako književnoumetničke radionice unapređuju društveno održivi razvoj, osećaj zajedništva i socijalnu uključenost. Javne biblioteke u Finskoj organizuju književnoumetničke aktivnosti osnovnog nivoa koje podstiču pisani i govorni izraz, kroz književnoumetničke klubove, rep i strip radionice, kao i grupe za kreativno pisanje. Književnoumetničke aktivnosti pružaju mogućnost za poboljšanje pismenosti, napredak u izražavanju sopstvene ličnosti i razvoj društvene zrelosti, jačaju samopouzdanje, identitet a mogu unaprediti i duh zajedništva. Biblioteke odgovaraju trenutnim društvenim izazovima i potrebama posebnih grupa, prilagođavajući aktivnosti imigrantima, ljudima sa posebnim potrebama, ljudima sa rizikom od socijalne isključenosti. Za unapređenje društvenih ciljeva, bitno je da biblioteke dopru do ljudi koji nisu aktivni korisnici biblioteka. U članaku se predstavlja i tekuće doktorsko istraživanje  o književnoumetničkim aktivnostima u finskim, švedskim, danskim, norveškim i islandskim javnim bibliotekama, u kome je postavljena hipoteza da ove aktivnosti sprečavaju socijalnu isključenost i promovišu ravnopravnu socijalnu ključenost i blagostanje.
Ključne reči: književnoumetničke aktivnosti, socijalna uključenost, javne biblioteke, kreativno pisanje, pismenost