Biljana Davidovski: PUT DO KOMPETENTNOG BIBLIOTEKARA

Biljana Davidovski                                                                              UDK 027.022(497.11)
Narodna biblioteka Užice                                                         Originalni naučni rad
biljana.davidovski@gmail.com

PUT DO KOMPETENTNOG BIBLIOTEKARA – SAVREMENI STRUČNI KADAR U JAVNIM BIBLIOTEKAMA  ZLATIBORSKOG OKRUGA

Sažetak: Do uspostavljanja formalnog obrazovanja za profesiju bibliotekara u Srbiji kompetencije su se usvajale najčešće praktičnim radom. Nivo obrazovanja stručnih radnika kretao se od kratke obuke, preko specijalizovanih srednjih škola (1948/1987), do akademskog nivoa, koji je imao prekide (1963/65, 1980/89) uspostavivši kontinuitet od 1991. godine. Današnja dva studijska programa bibliotekarstva i informatike donose diplomcima osnovnih akademskih studija inicijalne kompetencije za rad u savremenim javnim i drugim tipovima biblioteka. Zaposlenima koji dolaze sa diplomama iz drugih oblasti obrazovanja stručni ispit predstavlja određenu dokvalifikaciju za realizaciju specifičnih bibliotečkih poslova. U 21. veku struktura zaposlenih u javnim bibliotekama u Srbiji menja se u korist visokoobrazovanog kadra (u Srbiji oko 45%, u Zlatiborskom okrugu oko 58%, u NBU 95%). Stalno stručno usavršavanje donosi kompetencije kojima bibliotekari korespondiraju potrebama savremenih korisnika, a priznavanje postignuća učenja neformalnim i informalnim obrazovanjem pruža visok nivo motivacije za učešće na ovim programima gde NBU takođe ostvaruje najviši rezultat u okrugu.
Ključne reči: bibliotekari, obrazovanje, usavršavanje, javne biblioteke, struktura, kadar Zlatiborski okrug, Narodna biblioteka Užice (NBU).