Tatjana Bogojević: ZAJEDNICA BIBLIOTEKA SRBIJE KAO POKAZATELJ RAZVOJA BIBLIOTEKARSTVA U UŽIČKOM REGIONU (1970–1997)

Tatjana Bogojević                                                                        02(497.11)”1970/1997”
Biblioteka Matice srpske                                                   02:061.2(497.11)”1970/1997”
tatjanabogojevic71@gmail.com

ZAJEDNICA BIBLIOTEKA SRBIJE KAO POKAZATELJ
RAZVOJA BIBLIOTEKARSTVA U UŽIČKOM REGIONU
(1970–1997)

Sažetak: Zajednica matičnih biblioteka SR Srbije osnovana je kao dobrovoljno udruženje biblioteka radi rešavanja bitnih pitanja u cilju unapređenja rada i razvoja biblioteka i bibliotečke delatnosti. U ovom radu pratili smo koliko su Užičani bili zastupljeni u diskusijama, kao i u kojim kontekstima se pominje užička biblioteka u glasilu Zajednice matičnih biblioteka. Kroz tekstove smo uočili sam razvoj biblioteke kroz popunjavanje fondova, promene u kadrovskoj politici, broj korisnika, broj pročitanih knjiga, kako i kakvi su bili uslovi smeštaja publikacija, tehnička oprema, fond i obrt fonda i brojne druge aspekte. Zaključak je da je užičkim bibliotekarima prioritet bio rad na jačanju matičnih funkcija i osposobljavanju biblioteka za obavljanje brojnih važnih zadataka, kao i da je njihova uloga bila izuzetno značajna.
Ključne reči: Zajednica Matičnih biblioteka, Užice, Narodna biblioteka Užice, bibliotekarstvo.