Tatjana Bogojević: STOJAN OBRADOVIĆ I UŽIČKO ČITALIŠTE

Tatjana Bogojević                                                                     02:929 Obradović S.
Biblioteka Matice srpske                                                    027.9(497.11)”1856/2021”

tatjanabogojevic71@gmail.com

STOJAN OBRADOVIĆ I UŽIČKO ČITALIŠTE:
NAKON 165 GODINA

Sažetak: Ove godine navršava se 165 godina od osnivanja Užičkog čitališta, čiji osnivač je bio Stojan Obradović. Bio je pravnik po struci, ali je uložio mnogo energije u opis naravi i ljudi 19. veka, čuvajući običaje i predanja užičkog kraja. Stoga je prikazan njegov rad, ali i samo osnivanje čitališta, rukovodstvo prilikom osnivanja, prva pravila koje je odobrilo i Ministarstvo prosvete, obaveze
bibliotekara u čitalištu i značaj koje je čitalište imalo za Užičane. Čitalište je u tom periodu uticalo na kulturu grada a brojni sugrađani sticali su znanja i iskustva i upravo tu. Razmenjivali su važne informacije, analizirali dnevnu štampu, obrazovali se, odlazili da se obrazuju dalje u drugim gradovima i vraćali se da nova znanja prenesu na svoje sugrađane.
Ključne reči: Stojan Obradović, Užičko čitalište, Užice, obrazovanje.