Sanja Bundalo: SARADNJA BIBLIOTEKA I MUZEJA

Sanja Bundalo                                                                                             021.4:069.68(497.11)
Javna biblioteka „Bora Stanković” Vranje                                               021.1/.8(497.11)
bundalosanja1@gmail.com

SARADNJA BIBLIOTEKA I MUZEJA: SA OSVRTOM NA SARADNJU JAVNE BIBLIOTEKE „BORA STANKOVIĆ”, VRANJE I NARODNOG MUZEJA VRANJE

Sažetak: Rad se bavi temom saradnje biblioteka i muzeja. U načelu, prirodna je i opravdana zainteresovanost svake institucije kulture za različite oblike saradnje po pitanju zaštite i promocije kulturnog dobra. U novije vreme često se postavlja pitanje organizovanog i zajedničkog rada, predlažu se rešenja, a odgovornost je obostrana. Do novijeg doba nije bilo mnogo inicijativa koja bi se posvetile promociji zajedničkih oblika saradnje. Ovo pitanje zahteva širu raspravu i veću pažnju jer pogađa gotovo sve ustanove kulture. Ipak, postoje biblioteke i muzeji koji imaju veoma uspešnu saradnju. U radu će biti prikazani primeri dobre prakse saradnje između Javne biblioteke „Bora Stanković”, Vranje i Narodnog muzeja Vranje, koja traje decenijama i pokazuje kako sinergija dveju referentnih ustanova kulture na lokalu može biti primer za čitavu kulturnu javnost.
        Ključne reči: kulturna ustanova, saradnja, biblioteka, muzej, kulturno dobro, Javne biblioteka „Bora Stanković” Vranje, Narodni muzej Vranje.