Nataša Simić: ISTORIJA U KNJIGAMA ZA DECU – IZ UGLA STRUČNE KLASIFIKACIJE U SISTEMU UDK

Nataša Simić                                                                                     025.45UDC:94(02.053.2)
Narodna biblioteka Srbije, Beograd
natasa.simic@nb.rs

ISTORIJA U KNJIGAMA ZA DECU – IZ UGLA STRUČNE KLASIFIKACIJE U SISTEMU UDK

Sažetak: Tema ovog rada je skup teorijskih i praktičnih rešenja iz oblasti bibliotekarstva, odnosno sadržinska obrada bibliotečkih jedinica sa istorijskom tematikom, namenjenoj deci. Prikazuju se osnovna načela na kojima počiva sadržinska obrada bibliotečkog materijala, neke od glavnih karakteristika klasifikacije u oba njena vida, predmetnom i stručnom, a zatim sadržinska obrada istorijske literature, sa naglaskom na obradi knjiga iz oblasti istorije za decu. Davanjem karakterističnih primera učinjen je pokušaj da se pokaže složenost predmetne i stručne klasifikacije u ovoj oblasti, kao i najznačajniji izazovi sa kojima se katalogizatori suočavaju prilikom obrade, ali i praktična primena usvojenih rešenja, pomoću kojih deci možemo približiti istoriju. Svi primeri u ovom radu su iz prakse Narodne biblioteke Srbije, a preuzeti su iz baze COBISS.SR.
         Ključne reči: istorija, knjiga, deca, stručna klasifikacija, predmetna
klasifikacija, UDK brojevi.