Mirjana Dimitrijević Stanković, Snežana Marić: SPECIJALNE BIBLIOTEKE GRADA UŽICA

Mirjana Dimitrijević Stanković                                                      027.6(497.11)
mira.d.stankovic@gmail.com
Snežana Marić
snezanamaric67@gmail.com

Narodna biblioteka Užice

SPECIJALNE BIBLIOTEKE GRADA UŽICA

Sažetak: Specijalne biblioteke uslužuju posebne i zatvorene grupe korisnika, a vezane su za određenu instituciju u čijem sastavu se nalaze. Formiraju se u okviru kulturnih, obrazovnih, istraživačkih, naučnih, stručnih i drugih ustanova. U ovom radu opisane su dve specijalne biblioteke: Biblioteka Doma učenika srednjih škola Užice i Biblioteka Doma za stare na Zabučju. Korisnici ovih biblioteka isključivo su lica koja koriste domski smeštaj. Ovaj tip biblioteka nema stručno osposobljene bibliotekare, što predstavlja najveći problem u njihovom poslovanju. Bibliotečke usluge obično vrše osobe koje imaju važna druga zaduženja, te se stoga od njih ne može previše očekivati da primene savremene trendove u bibliotekarstvu. Takođe, biće opisana i Biblioteka Regionalnog centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju, namenjena stručnom usavršavanju prosvetnih radnika, te je nabavnu politiku i usluge prilagodila ovoj grupi korisnika. Bez obzira na neadekvatna kadrovska rešenja ove biblioteke realizuju raznovrsne programe za svoje korisnike.
            Ključne reči: specijalna biblioteka, korisnici, učenici, treće životno doba, stara lica, celoživotno učenje, informalno učenje, bibliotečko poslovanje i programi.