Ilija Smiljanić, Dragana Ristanović, Biljana Davidovski: REVIZIJA I OTPIS MONOGRAFSKIH PUBLIKACIJA NARODNE BIBLIOTEKE UŽICE

Ilija Smiljanić                                                                 025.7/.9:027.022(497.11)”2021”
ilija.smiljanic@biblioteka-uzice.rs                                                   004.42COBISS/OPAC
Dragana Ristanović
dragana.ristanovic@biblioteka-uzice.rs
Biljana Davidovski
biljana.davidovski@biblioteka-uzice.rs

Narodna biblioteka Užice

REVIZIJA I OTPIS MONOGRAFSKIH PUBLIKACIJA
NARODNE BIBLIOTEKE UŽICE

Sažetak: Proces revizije u bibliotekama definisan je Zakonom o bibliotečko-informacionoj delatnosti i Pravilnikom o inventarisanju, obradi, reviziji i otpisu bibliotečko-informacione građe i izvora. Revizija fonda u bibliotekama s jedne strane predstavlja zakonsku obavezu, a s druge daje precizan uvid u stanje fonda, doprinosi njegovoj aktuelnosti, otvara tako dragocen prostor za smeštaj novih publikacija. U radu su predstavljena iskustva stečena prilikom rada na automatizovanoj reviziji fonda Narodne biblioteke Užice u novom Kobis okruženju. Ona mogu koristiti bibliotekama koje će na ovaj način vršiti reviziju svojih fondova u narednom periodu. Cilj rada je ponuditi načine rešavanja dilema i nedoumica koje mogu nastati u pojedinim fazama procesa automatizovane revizije. Zahvaljujući pogodnostima novog Cobiss/Inventar okruženja ova revizija je najtemeljnija do sada i najvernije odražava stanje fonda.
       Ključne reči: Revizija u bibliotekama, COBISS3 Inventar, otpis, rashod, Narodna biblioteka Užice.