Dimitrijević Stanković, Mirjana,  Snežana Marić: Specijalne biblioteke: sa posebnim osvrtom na specijalne biblioteke u Zlatiborskom okrugu

Dimitrijević Stanković, Mirjana, Snežana Marić: Specijalne biblioteke: sa posebnim osvrtom na specijalne biblioteke u Zlatiborskom okrugu

Mirjana Dimitrijević Stanković                                                      UDK 027.6(497.11-15)
Narodna biblioteka Užice
mira.d.stankovic@gmail.com

Snežana Marić
Narodna biblioteka Užice
snezanamaric67@gmail.com

Specijalne biblioteke: sa posebnim osvrtom na specijalne biblioteke u Zlatiborskom okrugu

Sažetak: U radu se govori o specijalnim bibliotekama koje uslužuju posebne i zatvorene grupe korisnika, vezane su za određenu instituciju u čijem sastavu se nalaze a formiraju se u okviru kulturnih, obrazovnih, istraživačkih, naučnih, stručnih i drugih ustanova. Ovde su opisane biblioteke u okviru Istorijskog arhiva, Narodnog muzeja u Užicu, biblioteka u Crkvi Svetog Đorđa u Užicu i biblioteka Specijalne bolnice za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma „Zlatibor”, uz opis njihove namene, uloge i najznačajniije građe koju poseduju.

Ključne reči: specijalna biblioteka, korisnici, ustanova, muzej, arhiv, crkvena biblioteka, Zlatibor, Čigota.