Бојана Маринчић : СТАРА БИБЛИОТЕКА ТРИНИТИ КОЛЕЏА

Бојана Маринчић                                                                  УДК 027.7(417)”17″
bojanamarincic@gmail.com

СТАРА БИБЛИОТЕКА ТРИНИТИ КОЛЕЏА

Сажетак: Најновија достигнућа у области дигитализације културне баштине пружају увид у национална блага која нису била доступна светској јавности. На овај начин корисници интернета могу сазнати више о културним добримa из целог света, штедећи време и новац. У раду ће бити описана Стара библиотека Тринити колеџа у Даблину. Посетиоци Старе библиотеке могу видети на који начин су израђени настарији рукописи у Ирској, како су чувани и на који начин преношени од места до места. Веома је интересантна поставка, на којој се до најситнијих детаља види лепота сваког украса у Књизи Келса. На спрату Старе библиотеке налази се чувена Дугачка соба. Аутентични простор употпуњен је мирисом старих књига и никога не оствља равнодушним. Део података за израду рада прикупњен је приликом ауторове посете Старој библиотеци 2019. године.

Кључне речи: Стара библиотека, Књига Келса, Дугачка соба, Тринити колеџ, Даблин.