Ilija Smiljanić: RAČUNARI, INTERNET I AUTOMATIZACIJA POSLOVANJA  U ŠKOLSKIM BIBLIOTEKAMA ZLATIBORSKOG OKRUG

Ilija Smiljanić: RAČUNARI, INTERNET I AUTOMATIZACIJA POSLOVANJA U ŠKOLSKIM BIBLIOTEKAMA ZLATIBORSKOG OKRUG

Ilija Smiljanić

Sažetak: Narodna biblioteka Užice obavlja matičnu funkciju za javne, školske i specijalne biblioteke, kao i za informacione centre pri drugim ustanovama, organizacijama ili udruženjima na teritoriji grada Užica i opština: Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Nova Varoš, Požega, Priboj, Prijepolje, Sjenica i Čajetina. Kao takva, prati stanje, proučava potrebe i predlaže mere za unapređenje rada biblioteka. Cilj ovog rada je da prikaže stanje u školskim bibliotekama Zlatiborskog okruga vezano za računarsku opremu, dostupnost Interneta i automatizaciju poslovanja. Navedeni podaci dobijeni su neposrednim uvidom, odnosno izveštajima o nadzoru i putem anketa o bibliotečkom poslovanju, koje biblioteke redovno dostavljaju radi ažuriranja MBS baze. I dok je situacija u javnim (opštinskim) i specijalnim bibliotekama uglavnom zadovoljavajuća (sve imaju Internet, automatizovano poslovanje i dovoljan broj računara), u školskim bibliotekama stanje, generalno gledajući i uz časne izuzetke, nije na zavidnom nivou.

Ključne reči: školske biblioteke, Internet, automatizacija poslovanja, računari, matična biblioteka